Sonia Korus-Deka

Psycholog

Wiele osób, które po raz pierwszy decydują się na wizytę u psychologa przeżywa obawy i niepokój, zadając sobie pytanie, czego może się spodziewać po takiej wizycie, na czym polega profesjonalna pomoc psychologiczna, co może zaoferować dobry psycholog. Czy zostanę oceniony? Czy okaże się, że :”odstaję od normy”? Czy tylko ja przeżywam takie problemy? Co usłyszę od psychologa? Czy nie zostanę wyśmiany? Jak wygląda pierwsze spotkanie?

gabinet-psycholog.plPraca psychologa w znacznej mierze opiera się na rozmowie . Podczas pierwszego spotkania zazwyczaj rozmowa ta zaczyna się od prostego pytania: „Co Panią/Pana sprowadza?” lub „Z czym Pani/Pan do mnie przychodzi?” Zazwyczaj osoba, która zjawia się w gabinecie psychologa ma naprawdę ważny powód, żeby przyjść. Odpowiadając na pytanie rozpoczynające rozmowę sama decyduje, w jaki sposób i jaki problem chce poruszyć, o czym chce powiedzieć. Jeśli spotka się z otwartością i zainteresowaniem psychologa zazwyczaj mimo trudnych emocji rozmowa toczy się płynnie w stronę najważniejszych dla pacjenta spraw, a psycholog jedynie podąża za tematem.

Efektem takiej rozmowy będzie dookreślenie problemu oraz oczekiwań Pacjenta, wspólne ustalenie najlepszego dostępnego sposobu uzyskania dalszej specjalistycznej pomocy jeśli będzie ona konieczna.

Problemy, sytuacje, emocje, nasze motywacje są uwarunkowane wieloma czynnikami. Z tego powodu żaden dobry psycholog nie da złotej rady, co robić, jaką decyzję podjąć, jak postąpić. Może jednak służąc ekspercką wiedzą i doświadczeniem pomóc zobaczyć problem z wielu perspektyw, nabrać do niego dystansu, pomóc rozładować nagromadzone emocje, przyjrzeć się własnym motywacjom, przekonaniom oraz przeszkodom uniemożliwiającym realizację ważnego dla nas celu.

Po czym poznać, że potrzebuję pomocy specjalisty?
Przejściowe problemy i kryzysy są naturalnym elementem życia. Często możemy w takich sytuacjach skorzystać ze wsparcia rodziny lub przyjaciół, nie zawsze jednak jest to możliwe i nie zawsze pomaga. Warto skonsultować się ze specjalistą, kiedy pomoc bliskich nie wystarcza, a problemy wciąż powracają lub utrzymują się przez dłuższy czas. Warto rozważyć konsultację z psychologiem, kiedy czujemy, że mimo mobilizacji kryzys związany z trudną sytuacją (np. przyjście na świat dziecka, rozwód, choroba lub śmierć bliskiej osoby) nie kończy się, a nam brakuje już sił. Warto wziąć pod uwagę konsultację także wtedy, kiedy sytuacja życiowa sprawia, że potrzebujemy specjalistycznej wiedzy dotyczącej życia psychicznego i emocjonalnego, ( np. zaburzenia psychiczne, uzależnienie).

Warto skonsultować się z psychoterapeutą, kiedy czujemy się bezradni, ponieważ mimo podejmowanych wysiłków, wciąż popadamy w takie same problemy, kiedy tracimy kontrolę nad swoim życiem lub czujemy się zagubieni. Specjalistyczna pomoc jest także niezbędna w przypadku zaburzeń i chorób klinicznych takich jak zaburzenia jedzenia, depresja, nerwica, psychoza.

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra – kto jest kim?
Psycholog to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia.
W zależności od swoich zainteresowań, specjalności wybranej podczas studiów oraz drogi dalszego przygotowania zawodowego psycholog może zajmować się różnymi dziedzinami życia np. rekrutacją pracowników, doradztwem zawodowym, organizacją pracy, wspomaganiem rozwoju dzieci i młodzieży, resocjalizacją i wydawaniem opinii na użytek sądu lub diagnozą kliniczną, wsparciem pacjentów oddziałów medycznych, edukacją psychologiczną.

Psycholog może pomóc nam określić przyczyny naszych problemów i zaproponować specjalistyczną pomoc w postaci psychoedukacji (wyjaśnienia mechanizmów powstawania zaburzeń psychicznych, sposobów radzenia sobie, odpowiedniego leczenia), wsparcia w kryzysie, pokierowania na psychoterapię.

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła szkołę wyższą (najczęściej psycholog lub lekarz) oraz specjalistyczne, kilkuletnie szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii w ośrodku atestowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W trakcie szkolenia zawodowego psychoterapeuta zapoznaje się z różnymi kierunkami i podejściami psychoterapeutycznymi, zazwyczaj wybierając jeden model psychoterapii, w oparciu o który pracuje. Psychoterapeuta przechodzi także własną psychoterapię, co pomaga mu poznać siebie, uporać się z osobistymi problemami, a także zrozumieć lepiej sytuację osoby, która jest pacjentem – odbiorcą pomocy terapeutycznej. Elementem szkolenia psychoterapeutycznego są staże zawodowe, dzięki którym poznaje się specyficzne zastosowania psychoterapii, ucząc się zarazem od starszych kolegów. Profesjonalny psychoterapeuta również po zakończeniu szkolenia poddaje swoją pracę stałej weryfikacji poprzez superwizję.

Psychiatra to lekarz medycyny, który uzyskał stopień specjalizacji z psychiatrii. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń oraz chorób psychicznych w oparciu o farmakoterapię. Jako lekarz posiada uprawnienia do wystawiania zwolnienia lekarskiego, skierowania do szpitala, wystawiania recept, kierowania do psychoterapeuty.